Szczepienia psa

szczepienie_blog

Każdy pies od najmłodszych lat powinien zostać poddany obowiązkowym szczepieniom. W jakim wieku i na co trzeba psa szczepić?

Kupując psa musimy mieć świadomość, że szczepienia mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia i rozwoju psa. Najpierw jednak lekarz weterynarii powinien zbadać malucha. Przy pierwszej wizycie można przy okazji zadać mnóstwo pytań, które nasuwają się po pierwszych paru dniach opieki nad szczeniakiem.  Dostaniemy również specjalną książeczkę szczepień, do której wpisane będą : rodzaj szczepionki, data szczepienia i nazwa firmy.

Od pierwszego właściciela trzeba koniecznie dowiedzieć się, czy szczeniak był odrobaczony. Jeśli nie był lub mamy jakiekolwiek wątpliwości w tym względzie, przed pierwszą serią szczepień należy psa odrobaczyć. To bardzo ważne, aby maluch był bezwzględnie wolny od pasożytów. Zazwyczaj pierwsze szczepienie robi się, gdy pies ma 8 tygodni, ale można szczepić już w 6 tygodniu specjalnymi wczesnymi szczepionkami. Na rynku mamy wiele szczepionek. Przeważnie są one wieloskładnikowe, uodparniające na tak groźne choróby jak parwowiroza, nosówka, koronowiroza, leptospiroza, choroba Rubartha. Po tej pierwszej serii szczepień nasz piesek może już zacząć wychodzić na spacery. Przedtem najlepiej jest go przetrzymać w domu, aby nie kontaktował się z innymi psami, które mogłyby go zarazić którąś z wyżej wymienionych chorób, zwłaszcza, że są one niebezpieczne dla życia zwierzęcia .Kiedy szczeniak skończy  dwanaście  tygodni, powtarzamy te szczepienia jeszcze raz, a następnie  po upływie każdego kolejnego roku.

Ponieważ Polska jest krajem wciąż zagrożonym wścieklizną, obowiązują coroczne szczepienia przeciwko tej bardzo niebezpiecznej chorobie, ale dopiero po 3 miesiącu życia. Najlepiej jednak zdać się na lekarza weterynarii, który prawidłowo pokieruje kalendarzem szczepień naszego pieska uwzględniając sytuację epizootyczną danego terenu.