Lekarz weterynarii Adam Modrzewski odpowiada na pytania:
- Panie doktorze, ogólnie wiadomo, że w Polska słynie z dużej ilości psów. Do pana gabinetu weterynaryjnego przychodzi bardzo wielu zatroskanych zdrowiem swoich czworonożnych przyjaciół ludzi. Wydaje się, że każdy chętnie zapoznałby się z podstawowymi problemami dotyczącymi wyboru odpowiedniego psa, jego zdrowia, żywienia czy pielęgnacji. Może zaczniemy od sprawy zasadniczej jaką jest wybór psa.Odpowiedni wybór psa do warunków domowych i rodzinnych, to najważniejsza kwestia do rozstrzygnięcia, jeśli już decyzja o tym, że chcemy kupić psa została dobrze przemyślana i podjęta. Na pewno nie powinno brać się zwierzęcia do domu pod wpływem chwilowego impulsu. Biorąc psa pochopnie, możemy doznać ogromnego rozczarowania ilością nowych obowiązków i trudności, co sprawi, że możemy nie docenić ogromnej wartości, jaką przynosi ze sobą psia miłość i wierność.Przy wyborze psa należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych warunków. Jakie zwyczaje panują w naszym domu. Czy będziemy mieli czas wychodzić na spacery bez względu na pogodę. Niektóre rasy potrzebują szczególnie dużo ruchu i pozbawione go stają się w codziennym życiu niespokojne a niekiedy wręcz agresywne. Osoby starsze lepiej kontaktują się z psami o spokojnym wręcz nawet flegmatycznym charakterze. Kiedy w domu są dzieci. to polecałbym psy łagodne, wesołe i niezbyt duże. Dlatego ważną sprawą jest, czy ma to być pies rasowy, o którym wiele możemy się dowiedzieć ,ale kupno którego związane jest najczęściej z dużymi kosztami, czy też pies nierasowy, tańszy, lecz pełen niespodzianek.
Wybierając psa rasowego najlepiej skorzystać z różnych źródeł informacji, ponieważ rozmaitość ras psów pod względem wielkości, wyglądu zewnętrznego i typu użytkowego jest bardzo duża. Ogromnym błędem jest kierowanie się modą na daną rasę lub pod wpływem chwilowych emocji.
Na rynku mamy obecnie wiele albumów poświęconych psom, jak również prawie każda rasa ma swoją monografię, z której dowiemy się wszystkiego na jej temat. Możemy oczywiście udać się także do lecznicy weterynaryjnej i porozmawiać z lekarzem weterynarii, który odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości, a także poinformuje nas o problemach zdrowotnych, jako że niektóre rasy mają szczególne skłonności do różnych chorób. Jego doświadczenie w pracy ze zwierzętami wszystkich ras, płci i wieku będzie niezastąpione w podjęciu tak ważnej decyzji. Rasowego psa najlepiej kupić u hodowcy, którzy mogą udokumentować pochodzenie swoich szczeniąt.
Warto w tym miejscu coś więcej powiedzieć na temat rasy. A więc: co to jest rasa? Najprostsza definicja to taka, że jest nią grupa zwierząt danego gatunku, które odznaczają się zespołem tych samych pożądanych cech fizycznych i psychicznych ściśle odpowiadających przewidzianemu wzorcowi i które wiernie przekazują te cechy swemu potomstwu. Jest to pojęcie rasy hodowlanej, która różni się od pojęcia rasy w systematyce zoologicznej (definicja na podstawie książki Lubomira Smyczyńskiego „Rasy i wychowanie”).
Według kynologów za ustaloną rasę uważa się zespół zwierząt, który co najmniej 5 pokoleń wykazuje niezmiennie cechy danego wzorca. O psie czystej rasy powiemy tylko wtedy, gdy zwierzę nie tylko odpowiada wzorcowi danej rasy, lecz również bez zmian przekazuje swe właściwości potomstwu. Aby nie było żadnych wątpliwości co do pochodzenia danego psa wprowadzono księgi hodowlane, obejmujące metryki i opisy właśnie ok. 5 pokoleń wstecz. Na podstawie tych ksiąg związki kynologiczne wydają rodowody dla psów pochodzących od wpisanych do nich rodziców. Rodowód stanowi gwarancję, że pies pochodzi od zbadanych i zarejestrowanych przodków.
Na całym świecie zarejestrowanych jest kilkaset ras psów jest więc w czym wybierać. W Polsce występuje ich kilkadziesiąt, ale tylko niektóre są naprawdę popularne. Do najczęściej hodowanych ras należą: owczarki niemieckie, sznaucery małe, średnie i duże, jamniki w wielu odmianach, dobermany rottweilery, polskie owczarki nizinne, wiele odmian terrierów. Jestto jednak zjawisko zmienne. Czasami wybucha moda na daną rasę i ilość psów danej rasy znacznie się zwiększa zwłaszcza po wejściu na ekrany kin filmu, w którym głównym bohaterem jest pies.
- A może zdecydujemy, że najlepszy będzie pies nierasowy?W Polsce mamy tysiące psów, czekających na to, że ktoś zaofiaruje im dobry i kochający dom. Każde duże miasto ma swoje schronisko dla zwierząt pełne czekających na miłość psów a i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami także pomoże zaadoptować zarówno psa dorosłego jak i szczeniaka.
- Następne ważne pytanie przy wyborze psa to jego płeć.Samce są przeważnie trudniejsze do prowadzenia, bardziej niezależne, z tendencją do dominacji w stadzie jakim jest dla nich rodzina. Wymagają większego nadzoru i staranniejszego wychowania. Mają też skłonności do ucieczek, kiedy poczują gdzieś suczkę mającą cieczkę. Suczki bardziej trzymają się domu i rodziny, są bardziej posłuszne. Pewne kłopoty może jednak sprawiać cieczka występująca dwa razy do roku i trwająca ok. 14 dni. W tym czasie konieczna jest wzmożona czujność, aby nie dopuścić do niekontrolowanego krycia. Na spacerze suka prowadzona powinna być wyłącznie na smyczy. Bezpiecznie jest nie zostawiać jej samej nawet na terenie ogrodzonym np. w ogródku obok domu, ponieważ samce wykazują ogromny spryt i wytrwałość w pokonywaniu wszelkich przeszkód oddzielających je od wybranki swego psiego serca.
- Inne pytanie, które możemy sobie zadać przy wyborze psa, to czy bierzemy szczeniaka czy psa dorosłegoOptymalny wiek szczeniaka do odebrania go od matki to 6-8 tygodni. Opieka nad psim dzieckiem wymaga jednak cierpliwości, czasu, nieustannej opieki i układania w pierwszych miesiącach jego życia, aby mogła powstać więź między psem a rodziną. Jeśli więc większość dnia nikogo nie ma w domu lepiej kupić psa dorosłego. W tym wypadku istnieje jednak niebezpieczeństwo, że będzie sprawiać trudności wychowawcze, jako że uczył się życia w zupełnie innych warunkach. Dobrze i odpowiedzialnie wybrany pies, to gwarancja, ze nas nie rozczaruje a kontakt z nim będzie źródłem nieustannej radości i satysfakcji.