Na czym polega odrobaczanie psa?
Pies zaraża się jajami pasożytów na spacerze, nawet w miejscach pozornie czystych. Larwy robaków przedostają się do organizmu zwierzęcia np. przez skórę na opuszkach łap.
Najbardziej narażone na pasożyty są szczenięta. Często przychodzą na świat już zarażone lub ulegają zarażeniu ssąc mleko matki. Zarobaczone maleństwo kaszle, wymiotuje, ma biegunkę lub zaparcie, chudnie chorobliwie, ma wzdęty brzuszek i zmienioną chorobowo sierść. Małe psy odczuwają skutki zarobaczenia znacznie silniej niż duże i może się to u nich zakończyć śmiercią. U dużych psów skutki zarażenia z początku są niezauważalne, a w tym czasie pasożyty wyniszczają organizm.
Dlatego systematyczne odrobaczanie psa jest niezwykłe ważne. Zabieg ten przeprowadzamy od razu po przyniesieniu szczeniaka do domu, jeśli hodowca czy poprzedni właściciel tego nie zrobił. Musi to być wykonane koniecznie przed pierwszą serią szczepień. Potem robimy to l lub 2 razy do roku do końca życia psa. Do odrobaczania stosujemy odpowiednio dobrany bezpieczny preparat bądź w postaci tabletki bądź leku w tubce Podanie tabletki psu nie jest sprawą zupełnie prostą o ile nie uda się jej przemycić w kawałku mięsa. Tabletki na odrobaczenie najczęściej podajemy na czczo, jeden środek przeciw wszystkim robakom.